# ברוקסיזם (הידוק ושחיקת שיניים)

הידוק או שחיקת שיניים שאינם חלק מפונקציית הלעיסה והתפקוד התקין של הלסתות נחשבות לתופעה פתולוגית. התופעה יכולה להיות ללא תסמינים כלל, או לחלופין עלולה להתבטא בתסמינים וסימפטומים רבים כמו כאבי פנים ולסתות, כאבי ראש, הגדלה של שרירי הלעיסה וקבלת תבנית פנים מרובעת, כאב אוזניים, רגישות בשיניים, שברים בשיניים, ניידות שיניים, עייפות בזמן לעיסה, רגישות במפרקי הלסת, הגבלה בפתיחת הפה, ועוד.

תבנית הברוקסיזם יכולה להיות בצורת שחיקה או הידוק, יכולה להופיע ביום, בלילה, או כל הזמן. הגורם לתופעה ברוב המקרים אינו ידוע.

הטיפול בברוקסיזם הוא לרוב מולטי-מודלי וכולל טיפול סיגרי (כמו סד לילה), טיפול תרופתי (כמו תרופות להרפיית שרירים), פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, אוסטאופתיה, והזרקת בוטולינום טוקסין לשרירי הלעיסה שעובדים ביתר.

אינפומד - אתר הרפואה המקיף בישראל. ד"ר וסים עבוד מסביר אודות היפרטרופיה (גדילת יתר) של שרירי הלעיסה
צורת המתאר החיצוני של הפנים נקבעת בעיקר ע"י הצורה והגודל של 2 שרירי לעיסה: שריר המסטר שנמצא בין זווית הלסת התחתונה לעצם הלחי, ושריר הטמפורליס שעובר באזור הרקה. גדילת יתר של שרירי המסטר תתן מראה פנים מרובע. גדילת יתר של שרירי הטמפורליס תגרום להתרחבות לא אסתטית באזור הרקות. הגורם אינו ידוע, מה שכן ברוב המקרים לא מדובר במחלה. כאשר גדילת היתר היא דו צדדית, מתייחסים אליה פשוט כאל תבנית פנים לא אסתטית. אם גדילת היתר היא חד צדדית ומובילה לאסימטריה בפנים, אז המראה לא תקין, ואז מתייחסים אליה כאל בעיה תפקודית. מזריקים בוטולינום טוקסין (בשמו השגור בוטוקס) לשרירי הלעיסה המוגדלים. הבוטוקס כידוע מפחית את פעילות השריר, וזה מקטין את הנפח שלו. זה שונה מהזרקת בוטוקס לצורך העלמת קמטים ששם ההזרקה היא לשרירי ההבעה, ופה זה לשרירי הלעיסה העמוקים יותר. כאמור, אפשר להפוך תבנית פנים מרובעת, שנתפסת כתבנית לא אסתטית, במיוחד אצל נשים, לתבנית פנים משולשת שנחשבת ליותר עדינה ומושכת. אנשים עם אסימטריה בפנים כתוצאה משוני בגודל שרירי הלעיסה, אפשר להקטין את הצד המוגדל ובכך להשיג פנים סימטריות. מדובר בפעולה קצרה הנמשכת מספר דקות. התוצאות יראו לאחר כשבוע מההזרקה וההשפעה נמשכת 3-4 חודשים. אחרי מס' הזרקות תקופתיות, התוצאה נהיית קבועה.

מטרת הטיפולים הוא ביטול הרגל ההידוק או הפחתת עוצמת ההידוק. מקובל להתחיל בטיפול שכולל סד לילה, הימנעות מהרגלים מזיקים, ופיזיותרפיה ממוקדת לשרירי הלעיסה. אם לאחר 1-2 חודשים אין הטבה, ממליצים לעשות הזרקת בוטולינום שמטרתה החלשת שרירי הלעיסה שעובדים ביתר, ובכך לקבל הרפיה של הלסתות. השפעת הבוטוקס הינה תלויית מינון וככל שהמינון גבוה יותר מתקבלת הרפייה יותר משמעותית של שרירי הלעיסה. האפקט מתקבל תוך שבוע ימים וההשפעה נמשכת כ-3-4 חודשים.


# פרסומים מאת ד"ר וסים עבוד בנושא ברוקסיזם:

Last Updated: 7/21/2024, 9:19:01 AM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים