# היפרפלזיה קונדילרית

מפרקי הלסת אחראים על גדילת הלסתות והשליש התחתון של הפנים. אם יש בעיה במפרקי הלסת בזמן הגדילה וההתפתחות, עלולה להיגרם תת גדילה או גדילה ביתר של העצמות הללו. היפרפלזיה קונדילרית הוא מצב שבו מפרק הלסת גדל ביתר וגורם לצמיחה מוגזמת של העצם. התופעה לרוב חד צדדית וגורמת לסטייה של הלסת התחתונה לצד הנגדי. בנוסף לסטייה של הלסת התחתונה, מתרחשים גם שינויים קומפנסטוריים בלסת העליונה, בשיניים, ובמעטפת הרקמה הרכה של הפנים.

התופעה לרוב מתחילה בתחילת גיל ההתבגרות, אך בגלל שקצב הגדילה ההיפרפרלסטית לרוב איטי, מתחילים לראות סטייה משמעותית בלסתות ובפנים רק לקראת סוף גיל ההתבגרות. בנוסף לתלונה על סטיה של הלסת התחתונה או אסימטריה בפנים, יכולות להיות תלונות על קושי בלעיסה וקליקים וכאבים במפרקי הלסת.

הטיפול היחיד שיכול לעצור את הגדילה ההיפרלסטית הוא ניתוח שנקרא קונדילקטומי. הניתוח כולל הורדת מספר מילימטרים מהראש הגרמי של מפרק הלסת, דבר שמוביל לעצירת הגדילה באותו מפרק. הניתוח יכול להשיג גם תיקון חלקי של האסימטריה. בחלק מהמטופלים יהיה צורך בטיפול אורתודנטי וניתוח אורתוגנטי משלים כדי להשיג סימטריה מושלמת של הלסתות והפנים.

לפני: תמונת פנים המציגה סטיה משמעותית של הלסת לצד שמאל ואסימטריה בשפתיים
לפני
אחרי ניתוח: התקבלה עמדה תקינה של הסנטר, סימטריה של השפתיים, ומראה פנים הרמוני
אחרי
לפני: תמונת פנים המציגה סטיה משמעותית של הלסת לצד שמאל ואסימטריה בשפתיים
לפני
אחרי ניתוח: התקבלה עמדה תקינה של הסנטר, סימטריה של השפתיים, ומראה פנים הרמוני
אחרי
ניתוח משולב קונדילקטומי (מפרק הלסת) ומנדיבולרי סגיטלי (סיבוב הלסת התחתונה) מטופלת בת 50 שסבלה מסטיה של הלסת התחתונה ואסימטריה בפנים על רקע היפרפלזיה קונדילרית במפרק הלסת. לאחר ניתוח קונדילקטומי לטיפול בהפרעה הושג שיפור משמעותי בסימטריית מבנה הפנים.

Medico - ד"ר וסים עבוד מסביר על אסימטריה בפנים
אחד המאפיינים החשובים של פנים יפות הינו סימטריה. במצב תקין מידה מסויימת של אסימטריה נחשבת נורמלית ולא דורשת כל טיפול. כאשר האסימטריה נהיית בולטת הדבר גורם להפרעה אסתטית ופונקציונלית. ניתן לחלק את הסטיה בלסתות ובפנים לפי המקור שלה – סטיה על רקע גרמי או סטיה על רקע רקמה רכה. אם המקור לאסימטריה הגרמית הוא גדילה-ביתר של מפרק הלסת בצד אחד, יש צורך בשלב ראשון בטיפול שמוכוון לעצירת הגדילה. אם האסימטריה הגרמית סטטית, אפשר להתקדם לניתוח אורתוגנטי שמטרתו יישור עמדת הלסתות. אם המקור לאסימטריה הינו ברקמה הרכה (שריר, תת-עור), אפשר לעשות טיפול עם הזרקת בוטולינום טוקסין או חומרי מילוי.

רשת 13 - ד"ר וסים עבוד מסביר מהי אסימטריה בפנים ומי סובל ממנה
הצגת מקרה של מטופלת שסבלה מהיפרפלזיה קונדילרית שהתבטאה בסטיה הולכת ומחמירה של הלסת לצד. הטיפול כלל בשלב ראשון ניתוח קונדילקטומי לעצירת הגדילה ההיפרפלסטית. ניתוח זה גם תיקן במידה מסויימת את האסימטריה. בשלב שני נעשה ניתוח אורתוגנטי (יישור לסתות) לתיקון מלא של האסימטריה והשגת פנים סימטריות והרמוניות.

Before & After


# פרסומים מאת ד"ר וסים עבוד בנושא היפרפלזיה קונדילרית:

Last Updated: 7/21/2024, 9:19:01 AM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים