# היפרפלזיה קונדילרית

מפרקי הלסת אחראים על גדילת הלסתות והשליש התחתון של הפנים. אם יש בעיה במפרקי הלסת בזמן הגדילה וההתפתחות, עלולה להיגרם תת גדילה או גדילה ביתר של העצמות הללו. היפרפלזיה קונדילרית הוא מצב שבו מפרק הלסת גדל ביתר וגורם לצמיחה מוגזמת של העצם. התופעה לרוב חד צדדית וגורמת לסטייה של הלסת התחתונה לצד הנגדי. בנוסף לסטייה של הלסת התחתונה, מתרחשים גם שינויים קומפנסטוריים בלסת העליונה, בשיניים, ובמעטפת הרקמה הרכה של הפנים.

התופעה לרוב מתחילה בתחילת גיל ההתבגרות, אך בגלל שקצב הגדילה ההיפרפרלסטית לרוב איטי, מתחילים לראות סטייה משמעותית בלסתות ובפנים רק לקראת סוף גיל ההתבגרות. בנוסף לתלונה על סטיה של הלסת התחתונה או אסימטריה בפנים, יכולות להיות תלונות על קושי בלעיסה וקליקים וכאבים במפרקי הלסת.

הטיפול היחיד שיכול לעצור את הגדילה ההיפרלסטית הוא ניתוח שנקרא קונדילקטומי. הניתוח כולל הורדת מספר מילימטרים מהראש הגרמי של מפרק הלסת, דבר שמוביל לעצירת הגדילה באותו מפרק. הניתוח יכול להשיג גם תיקון חלקי של האסימטריה. בחלק מהמטופלים יהיה צורך בטיפול אורתודנטי וניתוח אורתוגנטי משלים כדי להשיג סימטריה מושלמת של הלסתות והפנים.

before image
לפני
after image
אחרי
before image
לפני
after image
אחרי
אישה בת 50 שסבלה מסטיה של הלסת התחתונה ואסימטריה בפנים על רקע היפרפלזיה קונדילרית במפרק הלסת. לאחר ניתוח קונדילקטומי לטיפול בהפרעה הושג שיפור משמעותי בסימטריית מבנה הפנים.

אסימטריה בפנים - ד"ר וסים עבוד והיפרפלזיה קונדילרית

רשת 13 - ד"ר וסים עבוד מסביר איך היפרפלזיה קונדילרית (צמיחה ביתר של צד אחד של הלסתות לעומת הצד השני) יכולה לגרום לאסימטריה בפנים ובלסתות

Before & After


# פרסומים מאת ד"ר וסים עבוד בנושא היפרפלזיה קונדילרית:

Last Updated: 5/21/2023, 8:13:40 PM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד
השאירו פרטים