# טיפול תרופתי עצבי

התרופות האנלגטיות הרגילות (כמו אקמול, אופטלגין, אדוויל, נקסין וכו') לרוב אינן מספקות לכאב ממקור עצבי. מנגד, ממליצים להימנע מתרופות נרקוטיות אופיאואידיות (כמו מורפין, אוקסיקוד, פרקוסט, אלגוליזין, וכו') מחשש להתפתחות תלות והתמכרות. הטיפול התרופתי בכאב העצבי הוא נוירוגני והוא מחולק ל- 4 קבוצות:

 • תרופות ממשפחת הגבפנטינואידים (כמו גבפנטין ופרהגבלין/ליריקה):
  • לרוב קו הטיפול הראשון בכאב נוירופתי. מבין כל התרופות הנוירוגניות, פרהגבלין/ליריקה היא בעלת ההוכחה המדעית הגבוהה ביותר כמפחיתה כאב נוירופתי. יכולות להופיע תופעות לוואי בשימוש בתרופות אלו אשר כוללות שינוי במצב הרוח, בחילות, יובש פה, וטשטוש ראיה.
 • תרופות ממשפחת הטרי-ציקליים האנטי-דפרסנטים TCAs (כמו אמיטריפטילין/אלטרולט ונורטריפטילין/נורטילין):
  • תרופות אלו פותחו בשנית ה-70 של המאה הקודמת לטיפול בדיכאון. כיום הן כמעט ולא משמשות לטיפול בדיכאון ונותנים אותן במינונים נמוכים לצורך הפחתת הרגישות העצבית. יכולות להיות תופעות הלוואי בשימוש בתרופות אלו כמו יובש פה, יובש עיניים, עצירות, אצירת שתן, אי-שקט, ובלבול.
 • תרופות ממשפחת מעכבי ספיגת הסרוטונין והנוראפינפרין SNRIs (כמו ונלאפאקסין/וייפאקס ודולוקסטין/סימבלטה):
  • מדובר בתרופות נוגדות דיכאון. משתמשים בהן במינונים נמוכים מהמינון המומלץ לטיפול בדיכאון ולרוב התגובה של הפחתת כאב מתבטאת לפני השיפור בדיכאון. עלולות להיות תופעות לוואי כמו בחילות ועליית לחץ דם.
 • חסמי תעלות נתרן (כמו קרבמזפין/טגרטול, חומצה וואלפרואית/דפלפט, ולמוטריגין/למיקטאל):
  • תרופות אלו משמשות לרוב למצבי כאב כמו נוירלגיה טריגמינלית (כאב עצבי ממקור העצב המשולש), כמו גם לטיפול במחלת האפילפסיה והפרעת נפש דו-קוטבית (ביפולרית). לתרופות אלו פרופיל תופעות לוואי רחב הכולל הפרעות כבד, לבלב, השמנה, תגובות אלרגיות, שינויים המטולוגיים, והפרעות תנועה.

חשוב לדעת שיש שונות גדולה בתגובה של אנשים ל-4 משפחות התרופות הנוירוגניות. ככלל, ממליצים להתמיד בתרופה למשך 6 שבועות (בתנאי שאין תופעות לוואי שלא מאפשרות זאת) לפני שקובעים את מידת יעילותה ובאם להמשיך או להפסיק שימוש בתרופה זו ו/או לעבור לתרופה ממשפחה אחרת. יש לציין כי אצל חלק מהמטופלים המקור לכאב הוא משולב (למשל כאב עצבי יחד עם שחיקת סחוס מפרק הלסת או כאב שרירי מיופציאלי) ובמקרים כאלה יש צורך בשילוב מודליות טיפוליות יחד.


Last Updated: 2/1/2024, 9:08:39 AM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים