# כאב במפרק הלסת

מפרק הלסת הוא אחד המפרקים היותר פעילים בגוף האדם. הוא משמש אותנו לדיבור, לעיסה, בליעה, פיהוק, חיוך, ועוד. פרק הלסת ממשיך להיות פעיל גם בשנתנו, כאשר אנחנו מהדקים שיניים או בולעים את הרוק המופרש בחלל הפה. מפרקי הלסת נמצאים באזור צפוף במבנים אנטומיים וסיבי עצבים סנסוריים ומוטוריים. מאחורי המפרק יש את האוזן, קדמית לו שריר הרקה והעין, מעליו בסיס הגולגולת והמוח, ומתחתו זווית הלסת התחתונה והצוואר. כאב במפרק הלסת יכול להקרין לכל אחד מהמבנים הללו, ולכן פעמים רבות מתלונן המטופל על כאב אוזניים למשל כאשר מקור הבעיה הוא במפרקי הלסת.

להלן רשימה של ההפרעות העיקריות שיכולות לגרום לכאב במפרק הלסת:

בכדי שהרופא יגיע לאבחנה נכונה, חשוב מאוד לדלות את פרטי ותולדות התלונה של המטופל בצורה יסודית. יש לאפיין את הכאב מבחינת המיקום המדוייק שלו, הקרנה לאזורים סמוכים, גורמים שמחמירים ומקלים אותו, תגובה לטיפולים קודמים, הופעת הכאב כתלות בשעות ופעולות היום, ועוד. בנוסף, יש לשאול לגבי כאבים אחרים בגוף והרקע הרפואי של המטופל. השלב השני בתהליך הבירור הוא הבדיקה הקלינית, והשלב השלישי הוא ההדמיה. מבין ההדמיות הנפוצות לאבחון בעיות מפרקיות יש את הצילום הפנורמי, צפלומטרי, CT, MRI, ומיפוי עצמות.

תוכנית חיים בריא עם פרופסור קרסו, רשת 13 ד"ר וסים עבוד מדבר על הסוגים השונים של בעיות מפרק הלסת ודרכי הטיפול
ניתן לחלק את ההפרעות הטמפורומנדיבולריות לשתי קבוצות: 1. הפרעות ממקור שרירי הלעיסה 2. הפרעות ממקור מפרק הלסת הבעיות השריריות העיקריות כוללות כאב מיופציאלי, מיוספאזם/התכווצות של השרירים, ברוקסיזם (הידוק לסתות ושחיקת שיניים), והיפרטרופיה (גדילה ביתר) של שרירי הלעיסה. שתי הבעיות העיקריות ממקור מפרק הלסת הן 1) שיבוש פנימי במפרק הלסת ושינוי במנח הרכיבים התוך-מפרקיים, ו-2) בעיות על רקע שחיקה וניוון של הרקמות.

# פרסומים מאת ד"ר וסים עבוד בנושא כאב במפרק הלסת:

Last Updated: 7/21/2024, 9:19:01 AM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים