# כאב מיופציאלי באזור הפנים והצוואר

כאב מיופציאלי הינו כאב כרוני המופיע בשריר ובמעטפת שלו (פציאה). המטופל מתלונן לרוב על כאב מקומי ועמום, שמחמיר במישוש, חולשה של השריר המעורב, ולעיתים הקרנה לאזורים סמוכים.

הגורם לתופעה אינו ידוע. אבחנת ההפרעה מתבססת על שיחה ותשאול המטופל ובדיקה קלינית מקיפה. עושים צילומי רנטגן כדי לשלול פתולוגיות אחרות. אבחנת ההפרעה יכול להיות מאתגר מפני שמאפייני הכאב חופפים למצבי כאב אחרים כמו דלקת במפרק הלסת וכאב עצבי באזור הפנים. הטיפול המומלץ הינו מולטי-מודלי וכולל שינוי הרגלים מזיקים, פיזיותרפיה מודרכת ועצמית, טיפול דנטלי במנשך השיניים, טיפול תרופתי, ביופידבק, הזרקת בוטוקס, ועוד.

אינפומד - אתר הרפואה המקיף בישראל. ד"ר וסים עבוד מסביר אודות היפרטרופיה (גדילת יתר) של שרירי הלעיסה
צורת המתאר החיצוני של הפנים נקבעת בעיקר ע"י הצורה והגודל של 2 שרירי לעיסה: שריר המסטר שנמצא בין זווית הלסת התחתונה לעצם הלחי, ושריר הטמפורליס שעובר באזור הרקה. גדילת יתר של שרירי המסטר תתן מראה פנים מרובע. גדילת יתר של שרירי הטמפורליס תגרום להתרחבות לא אסתטית באזור הרקות. הגורם אינו ידוע, מה שכן ברוב המקרים לא מדובר במחלה. כאשר גדילת היתר היא דו צדדית, מתייחסים אליה פשוט כאל תבנית פנים לא אסתטית. אם גדילת היתר היא חד צדדית ומובילה לאסימטריה בפנים, אז המראה לא תקין, ואז מתייחסים אליה כאל בעיה תפקודית. מזריקים בוטולינום טוקסין (בשמו השגור בוטוקס) לשרירי הלעיסה המוגדלים. הבוטוקס כידוע מפחית את פעילות השריר, וזה מקטין את הנפח שלו. זה שונה מהזרקת בוטוקס לצורך העלמת קמטים ששם ההזרקה היא לשרירי ההבעה, ופה זה לשרירי הלעיסה העמוקים יותר. כאמור, אפשר להפוך תבנית פנים מרובעת, שנתפסת כתבנית לא אסתטית, במיוחד אצל נשים, לתבנית פנים משולשת שנחשבת ליותר עדינה ומושכת. אנשים עם אסימטריה בפנים כתוצאה משוני בגודל שרירי הלעיסה, אפשר להקטין את הצד המוגדל ובכך להשיג פנים סימטריות. מדובר בפעולה קצרה הנמשכת מספר דקות. התוצאות יראו לאחר כשבוע מההזרקה וההשפעה נמשכת 3-4 חודשים. אחרי מס' הזרקות תקופתיות, התוצאה נהיית קבועה.

# פרסומים מאת ד"ר וסים עבוד בנושא כאב מיופציאלי:

Last Updated: 7/21/2024, 9:19:01 AM
להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים